2013. július 2., kedd

Interjú Carl-Johan Perssonnal a H&M vezérigazgatójával

Interjú Carl-Johan Perssonnal a H&M vezérigazgatójával


A H & M egy divatos, legújabb trendi gyerekruhákat (is) gyártó cég. Különböző modelljeik és mintáik minden ízlésnek megfelelnek. A lányoknak elsősorban pamut ruhákat gyártanak, virágos mintákkal, rugalmas színösszetételekben, amihez jól passzolnak a lapos cípők és a márka különböző kiegészítői. Termékskálájukon megtalálható a pamut a kaftán és a farmer nadrág, valamint pulóverek és pólók. A kisfiús választékukban a formális és farmer nadrágjaikhoz  illeszkednek  pulóverjeik, kapucnis pulóverjeik és az ingjeik. Ezen kívül a H & M ma már kényelmes cipőkkel és csizmákkal is próbálja kiszolgálni a gyerkőcöket. Legutóbb a H & M egyik vezető designerével beszélgettünk néhány szót, most pedig nem mással, mint a H & M vezérigazgatójával, Carl-Johan Perssonnal készített interjút Elisabeth Braw, aminek a fordítását olvashatjátok. (Ha esetleg nem tudtátok volna, Carl-Johan Persson a cégalapító Erling Persson unokája)




Ártott önöknek a recesszió?

- Persson: Amikor a ruhaipar zsugorodik, az hat a H&M-re is, de azt hiszem többen ismerték meg a márkánkat a mostanihoz hasonló időkben, amikor az ember kétszer is meggondolja, hol vegyen ruhát. Általánosságban véve az emberek jól akarnak kinézni jó minőségű, ám de olcsó ruháikban, mi pedig ezt kínáljuk.

Mit gondol a drága márkákról? Inspirációt jelentenek vagy felelőtlen extravagancia képviselői?

- Persson: Dizájnoldalról megközelítve sokat lehet inspirálódni tőlük, sok nagy márka fejével dolgoztunk is együtt - például Karl Lagerfelddel vagy a Viktor&Rolffal. Az ár érték arányt tekintve nem teljesítenek olyan jól. Nagyon magas haszonkulccsal dolgoznak.

Mai napig tart az anorexiás modellek miatti divatvita. Nem kellene gömbölyűbb modelleket alkalmaznia?

- Persson: Nagy cég vagyunk, sokaknak mutatunk példát. A reklámjainkban a sokszínűséget akarjuk megmutatni, nem akarjuk azt sugallni, hogy a nőknek egy bizonyos módon kellene kinézniük. Az előző kampányukban is volt már teltebb modellünk, most pedig Beyoncéval dolgozunk együtt, aki szintén formás nő.

Múlt hónapban összeomlott egy Bangladesi ruhagyár. Ez hatással volt a H&M-re?

- Persson: A mi cégszabályzatunk nem engedélyezi, hogy lakóterületen található gyárakkal dolgoztassunk, így nekünk ők nem gyártottak ruhát. Már régóta igyekszünk javítani az ottani körülményeken, de az ember sosem lehet százszázalékosan biztos, hogy minden rendbe van.

Nem az a baj, hogy az emberek olcsó ruhát akarnak? Így nem áll a márkák érdekében, hogy jobb körülményeket kínáló gyárakkal dolgoztassanak...

- Persson: Igen, de félreértés, hogy az olcsóbb márkák bizonyos helyen gyártanak, drágábbak pedig máshol. 30-40 márka van, amely különböző beszállítóktól vásárol, ezek között van olcsó és drága márka is. Ha egy vásárló valamiért tízszeres áron jut hozzá egy másik márkánál, mint nálunk, azt hiheti, a mi termékünket készítők kevesebb fizetést kaptak, pedig nem. Nem a felvásárlási ár hanem amit egy cég tesz a ruhadarabbal. Ne higgyenek el mindig mindent, amit a médiában hallanak.Garantálhatom, hogy egy másik cég sem tesz többet e téren, mint amit mi.

Ez mit jelent a dolgozókra nézve?

- Persson: Sok sok kémiai anyag van, amely használatát tiltjuk a nekünk gyártott ruháknál. Bangladesben új építésbiztonsági és tűzbiztonsági szabálytervet írtunk alá. Minimálbér szerepel a szabályzatunkban, és az, hogy a munkások túlóráit ki kell fizetni. Képezzük is a dolgozókat a jogaikkal kapcsolatosan - svéd fémmunkások szakszervezet tanítja például a bangladesi gyári munkásokat a svéd modellre. Igyekszünk hatni a döntéshozókra is. Nemrég jártam Bangladesben, ahol a minimálbérről tárgyaltam a miniszterelnökkel.

Hol lép képbe a vásárló? Én szívesen vennék olyan ruhadarabokat, amely címkéjéről máris megtudom, hogy készítőjüket megfizették...

- Persson: Ez lenne a legjobb. Eltűnhetne az a félreértés, hogy az olcsóbb ruhák árát a munkások fizetik meg olcsó munkaerőként.

Támogatná ezt az ötletet más gyártókkal szemben?


- Persson: Szívesen leülnék egy ilyen modellről tárgyalni. Azt hiszem, efféle fair trade rendszer néhány éven belül kialakul majd. De ezen az adott országnak is dolgoznia kell.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése